Manufacturer No:PCW1J-R24-BAB103L
Manufacturer:Bourns
Type:Potentiometers
Description:Potentiometers 10K 20% Sq 22mm Single Turn
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns |
| Product Category: | Potentiometers |
| RoHS: | Details |
| Mounting Style: | Panel Mount |
| Termination Style: | Through Hole |
| Product: | Potentiometers |
| Number of Gangs: | 1 Gang |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Taper: | Linear |
| Orientation: | Vertical |
| Power Rating: | 750 mW (3/4 W) |
| Voltage Rating: | 350 VAC |
| Tolerance: | 20 % |
| Element Type: | Conductive Plastic |
| Number of Turns: | 1 Turn |
| Shaft Type: | Smooth / Slotted |
| Shaft Diameter: | 6 mm |
| Shaft Length: | 24 mm |
| Switch Type: | No Switch |
| Number of Detents: | Without Detent |
| Type: | Slimline |
| Life: | 50000 Cycle |
| IP Rating: | IP40 |
| Minimum Operating Temperature: | - 1 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Series: | PC |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Bourns |
| Product Type: | Potentiometers |
| other: | 45 |
| Subcategory: | Potentiometers Trimmers & Rheostats |
| Unit Weight: | 0.740753 oz |
HOT
TC33X-2-103E
Brand:Bourns

7286R50KL.25
Brand:BI Technologies / TT Electronics

3214W-1-103E
Brand:Bourns

3361S-1-104GLF
Brand:Bourns

P11H1F0GHFY00103MA
Brand:Vishay

PTL20-15O0-104B1
Brand:Bourns

14920F0GHSX13102KA
Brand:Vishay / Spectrol

MAX5400EKA+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

AD5272BRMZ-100
Brand:Analog Devices

AD5272BRMZ-50-RL7
Brand:Analog Devices
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






