Manufacturer No:19-09-2042
Manufacturer:Molex
Type:Pin & Socket Connectors
Description:Pin & Socket Connectors .093 PIN & SCKT PLG HSG 4CKT W/O MNT EAR
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Pin & Socket Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Plug Housings |
| Number of Positions: | 4 Position |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Contact Gender: | - |
| Pitch: | 6.3 mm |
| Termination Style: | Crimp |
| Mounting Style: | Free Hanging |
| Housing Material: | Nylon |
| Contact Material: | - |
| Contact Plating: | - |
| Voltage Rating: | - |
| Current Rating: | 9 A |
| Accessory Type: | - |
| Series: | 1991 |
| Packaging: | Bulk |
| Tradename: | Standard .093 in |
| Brand: | Molex |
| Compliance: | UL CSA |
| Contact Type: | Pin Socket |
| Flammability Rating: | UL 94 V-2 |
| Housing Color: | Natural |
| Housing Gender: | Plug |
| Mounting Angle: | - |
| Product Type: | Pin & Socket Connectors |
| other: | 2000 |
| Subcategory: | Pin & Socket Connectors |
| Part # Aliases: | 19092042 1991-04P1 0019092042 |
| Unit Weight: | 0.101272 oz |
HOT
19-09-1129
Brand:Molex

177905-1
Brand:TE Connectivity / AMP

1-770170-1
Brand:TE Connectivity / AMP

19-09-1016
Brand:Molex

794271-1
Brand:TE Connectivity

204313-0018
Brand:Molex

350551-7
Brand:TE Connectivity

36644-0010
Brand:Molex

770997-1
Brand:TE Connectivity

770253-3
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






