Manufacturer No:19-09-1129
Manufacturer:Molex
Type:Pin & Socket Connectors
Description:Pin & Socket Connectors 12C RECEPTACLE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Pin & Socket Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacle Housings |
| Number of Positions: | 12 Position |
| Number of Rows: | 3 Row |
| Contact Gender: | - |
| Pitch: | 6.7 mm |
| Termination Style: | Crimp |
| Mounting Style: | Free Hanging |
| Housing Material: | Nylon |
| Contact Material: | - |
| Contact Plating: | - |
| Voltage Rating: | - |
| Current Rating: | 9 A |
| Accessory Type: | - |
| Series: | 3191 |
| Packaging: | Bulk |
| Tradename: | Standard .093 in |
| Brand: | Molex |
| Contact Type: | Pin Socket |
| Flammability Rating: | UL 94 V-2 |
| Housing Gender: | Receptacle |
| Mounting Angle: | - |
| Product Type: | Pin & Socket Connectors |
| other: | 200 |
| Subcategory: | Pin & Socket Connectors |
| Part # Aliases: | 19091129 3191-12R1 0019091129 |
| Unit Weight: | 0.312986 oz |
HOT
203263-0001
Brand:Molex

350551-7
Brand:TE Connectivity

02-06-1101
Brand:Molex

1-480700-1
Brand:TE Connectivity / AMP

19-09-1016
Brand:Molex

151680
Brand:TE Connectivity / AMP

19-09-2031
Brand:Molex

02-09-5106
Brand:Molex

640586-1
Brand:TE Connectivity

350777-1
Brand:TE Connectivity / AMP
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






