Manufacturer No:350389-1
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Pin & Socket Connectors
Description:Pin & Socket Connectors .14 MNL CRIMP PIN
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Pin & Socket Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Contacts |
| Number of Positions: | - |
| Number of Rows: | - |
| Contact Gender: | Pin (Male) |
| Pitch: | - |
| Termination Style: | Crimp |
| Mounting Style: | - |
| Housing Material: | - |
| Contact Material: | Brass |
| Contact Plating: | Pre-Tin |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Current Rating: | 28 A |
| Accessory Type: | - |
| Series: | MATE-N-LOK |
| Packaging: | Bulk |
| Tradename: | MATE-N-LOK |
| Brand: | TE Connectivity |
| Flammability Rating: | - |
| Housing Color: | - |
| Mating Post Length: | - |
| Mounting Angle: | - |
| Product Type: | Pin & Socket Connectors |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Pin & Socket Connectors |
| Termination Post Length: | - |
| Wire Gauge Range: | 20 AWG to 14 AWG |
| Unit Weight: | 0.023986 oz |
HOT
02-09-5106
Brand:Molex

770356-1
Brand:TE Connectivity

1-794607-2
Brand:TE Connectivity / AMP

350551-7
Brand:TE Connectivity

350810-1
Brand:TE Connectivity

1-794059-0
Brand:TE Connectivity / AMP

1-770170-1
Brand:TE Connectivity / AMP

350570-2
Brand:TE Connectivity

1-480700-1
Brand:TE Connectivity / AMP

350424-1
Brand:TE Connectivity / AMP
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






