Manufacturer No:03-09-1027
Manufacturer:Molex
Type:Pin & Socket Connectors
Description:Pin & Socket Connectors 2 CIRCUIT RECEPTACLE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Pin & Socket Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacle Housings |
| Number of Positions: | 2 Position |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Contact Gender: | - |
| Pitch: | 6.3 mm |
| Termination Style: | - |
| Mounting Style: | - |
| Housing Material: | Nylon |
| Contact Material: | - |
| Contact Plating: | - |
| Voltage Rating: | - |
| Current Rating: | 14 A |
| Accessory Type: | - |
| Series: | 1545 |
| Packaging: | Bulk |
| Tradename: | Standard .093 in |
| Brand: | Molex |
| Contact Type: | Pin Socket |
| Flammability Rating: | UL 94 V-2 |
| Housing Color: | Natural |
| Housing Gender: | Receptacle |
| Mounting Angle: | - |
| Product Type: | Pin & Socket Connectors |
| other: | 4500 |
| Subcategory: | Pin & Socket Connectors |
| Part # Aliases: | 3091027 1545-R3 0003091027 |
| Unit Weight: | 0.060671 oz |
HOT
1-770174-0
Brand:TE Connectivity / AMP

02-09-2116
Brand:Molex

350778-1
Brand:TE Connectivity / AMP

794815-1
Brand:TE Connectivity / AMP

60619-5
Brand:TE Connectivity / AMP

643413-1
Brand:TE Connectivity / AMP

770027-1
Brand:TE Connectivity / AMP

1-794227-0
Brand:TE Connectivity / AMP

1-770166-0
Brand:TE Connectivity / AMP

02-06-1101
Brand:Molex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






