Manufacturer No:UCC5350MCQDWVQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Galvanically Isolated Gate Drivers
Description:Galvanically Isolated Gate Drivers 5-A/5-A 3-k/5-kVRMS automotive single-channel isolated gate driver with Miller clamp 8-SOIC -40 to 125
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Galvanically Isolated Gate Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | UCC5350-Q1 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Configuration: | Inverting Non-Inverting |
| Number of Drivers: | 1 Driver |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Current: | 5 A |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Supply Voltage - Max: | 15 V |
| Rise Time: | 10 ns |
| Fall Time: | 10 ns |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product: | Isolated Gate Drivers |
| Product Type: | Galvanically Isolated Gate Drivers |
| other: | 64 |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
HOT
RV1S9162ACCSP-100C#SC0
Brand:Renesas Electronics

RV1S9061ACCSP-10YV#SC0
Brand:Renesas Electronics

TLP3431(TP,F
Brand:Toshiba

TLP5702H(D4-TP,E
Brand:Toshiba

TLP5702H(TP,E
Brand:Toshiba

SI8233BD-D-ISR
Brand:Skyworks Solutions Inc.

TLX9188(GBTPL,F
Brand:Toshiba

TLP5705H(D4,E
Brand:Toshiba
MID400M
Brand:onsemi

ACPL-M75N-000E
Brand:Broadcom / Avago
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






