Manufacturer No:UCC21750QDWRQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Galvanically Isolated Gate Drivers
Description:Galvanically Isolated Gate Drivers Automotive ±10-A 5.7-kV RMS single channel isolated gate driver for SiC/IGBT 16-SOIC -40 to 125
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Galvanically Isolated Gate Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | UCC21750-Q1 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | SOIC-16 |
| Configuration: | Inverting Non-Inverting |
| Number of Drivers: | 1 Driver |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Current: | 10 A |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Rise Time: | 28 ns |
| Fall Time: | 24 ns |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Technology: | SiC |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Texas Instruments |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Output Voltage: | 33 V |
| Pd - Power Dissipation: | 985 mW |
| Product: | Isolated Gate Drivers |
| Product Type: | Galvanically Isolated Gate Drivers |
| Propagation Delay - Max: | 90 ns |
| other: | 2000 |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Unit Weight: | 0.026614 oz |
HOT
HCPL-7840-560E
Brand:Broadcom / Avago

TLP5751H(D4TP4,E
Brand:Toshiba

VOMDA1271T
Brand:Vishay Semiconductors

TLP3412SRHA4(TPE
Brand:Toshiba

VO617A-4X016
Brand:Vishay Semiconductors

UCC21759QDWRQ1
Brand:Texas Instruments

TLP5705H(LF4,E
Brand:Toshiba

VOD217T
Brand:Vishay Semiconductors

FOD8480
Brand:onsemi

UCC21750DWR
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






