Manufacturer No:NEMA23-17-15PD-AMT112S
Manufacturer:CUI Devices
Type:Stepper Motor With Encoders
Description:Stepper Motors W/Encodr 1.74mm 4.2A AMT112S NEMA23
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Devices |
| Product Category: | Stepper Motors |
| RoHS: | Details |
| Product Type: | Stepper Motor With Encoders |
| Type: | Incremental |
| Frame Size - NEMA: | NEMA 23 |
| Connection: | Bipolar |
| Step Angle: | 1.8 deg |
| Pin or Wire Count: | 4 |
| Voltage Rating: | 24 V to 80 V |
| Current Rating: | 4.2 A |
| Rotor Inertia: | 0.7 oz-in-sq |
| Resolution: | 0 PPR |
| Number of Channels: | 3 Channel |
| Output Type: | Quadrature with Index |
| Brand: | CUI Devices |
| Length: | 1.74 in |
| Packaging: | Box |
| Series: | NEMA23-AMT112S |
| other: | 10 |
| Subcategory: | Motors & Motor Drives |
| Wire Gauge: | 22 AWG |
| Unit Weight: | 0.553801 oz |
HOT
PD42-1-1243-IOLINK
Brand:ADI Trinamic

PD42-1-1141
Brand:ADI Trinamic

TMC261C-PA
Brand:ADI Trinamic

R88M-GP20030L-OS2
Brand:Omron Automation and Safety

902-0097-000
Brand:ROBOTIS

R88M-GP20030H-BS2
Brand:Omron Automation and Safety

TMCM-1240-TMCL
Brand:ADI Trinamic

R88M-GP20030L-BO
Brand:Omron Automation and Safety

DRV8251ADDAR
Brand:Texas Instruments
HT34-695D
Brand:Applied Motion
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






