Manufacturer No:503500-0991
Manufacturer:Molex
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors RA SMT 2.95MM HT TOP PUSH PUSH
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Molex |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Card Connectors |
| Card Type: | SD |
| Type: | - |
| Number of Contacts: | 9 Contact |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Pitch: | 2.5 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 500 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Molex |
| Contact Material: | Tin |
| Features: | With detect protect anti-card-fly-out features |
| Height: | 2.95 mm |
| Insertion - Extraction Style: | Push-Push |
| Length: | 27.4 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Mounting Type: | Standard |
| Orientation: | Right Angle |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| Series: | 503500 |
| other: | 500 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Voltage Rating: | 50 VAC/DC |
| Unit Weight: | 0.054593 oz |
HOT
DDR504112001K
Brand:Amphenol FCI

MEM2061-01-188-00-A
Brand:GCT

SIM8060-6-1-14-00-A
Brand:GCT

503500-0991
Brand:Molex
DDR504112007H
Brand:Amphenol FCI

5535653-1
Brand:TE Connectivity

10157422-002RHLF
Brand:Amphenol FCI

10161036-002RHLF
Brand:Amphenol FCI

2309411-5
Brand:TE Connectivity

693022010811
Brand:Wurth Elektronik
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






