Manufacturer No:1717831-1
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors 52POS SKT CONN ASSY MINI PCI EXPRESS
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Sockets |
| Card Type: | PCI-Express |
| Type: | - |
| Number of Contacts: | 52 Contact |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 500 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | TE Connectivity |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Height: | 7.7 mm |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insertion - Extraction Style: | Manual-Push Button Ejector |
| Length: | 30 mm |
| Mounting Type: | Standard |
| Orientation: | Right Angle |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| other: | 70 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Unit Weight: | 0.042329 oz |
HOT
SIM8051-6-0-14-01-A
Brand:GCT

DM3CS-SF
Brand:Hirose Connector

502774-0891
Brand:Molex

2174803-2
Brand:TE Connectivity
FS1K3820ZAA0
Brand:Amphenol Commercial Products
10157591-002RHLF
Brand:Amphenol FCI

G85D1171012HHR
Brand:Amphenol Commercial Products

C 702 10M008 252 40
Brand:Amphenol Tuchel
DDR504112007H
Brand:Amphenol FCI

009162006206175
Brand:KYOCERA AVX
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






