Manufacturer No:SIM8060-6-1-14-00-A
Manufacturer:Global Connector Technology (GCT)
Type:Memory Card Connectors
Description:Memory Card Connectors Nano SIM Card Connector Hinged Type SMT 6Pin with normally open card detection switch 1.43mm Profile
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Global Connector Technology (GCT) |
| Product Category: | Memory Card Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Card Connectors |
| Card Type: | NanoSIM |
| Type: | - |
| Number of Contacts: | 6 Contact |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Pitch: | 1.42 mm |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Current Rating: | 500 mA |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Contact Plating: | Gold |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | GCT |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Features: | With normally open card detection switch |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Height: | 1.43 mm |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insertion - Extraction Style: | Hinged |
| Insulation Resistance: | 100 MOhms |
| Mating Cycles: | 5000 |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Product Type: | Memory Card Connectors |
| Series: | SIM8060 |
| other: | 1500 |
| Subcategory: | Memory Connectors & Sockets |
| Voltage Rating: | 125 VAC 125 VDC |
| Unit Weight: | 0.016125 oz |
HOT
DM3AT-SF-PEJM5(42)
Brand:Hirose Connector

C 702 10M008 252 40
Brand:Amphenol Tuchel

GMC020080HR
Brand:Amphenol Commercial Products

502774-0891
Brand:Molex

78443-1001
Brand:Molex
DDR506117001H
Brand:Amphenol FCI

G85D1171012HHR
Brand:Amphenol Commercial Products

2-2013310-1
Brand:TE Connectivity

151105-0001
Brand:Molex

10157422-002RHLF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






