Manufacturer No:MHA183AS
Manufacturer:MEMSIC
Type:Hall Effect / Magnetic Sensors
Description:Board Mount Hall Effect / Magnetic Sensors High Performance Low Power Hall-Effect Sensor
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | MEMSIC |
| Product Category: | Board Mount Hall Effect / Magnetic Sensors |
| RoHS: | Details |
| Type: | Hall Effect |
| Operating Supply Current: | 2.5 uA |
| Maximum Output Current: | 500 uA |
| Operating Point Min/Max: | 47 Guass |
| Release Point Min/Max (Brp): | 37 Guass |
| Operating Supply Voltage: | 1.8 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Package / Case: | SOT-55-3 |
| Series: | MHA18x |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | MEMSIC |
| Output Type: | Push Pull |
| Product: | Hall Effect Switches |
| Product Type: | Hall Effect / Magnetic Sensors |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.65 V |
| Termination Style: | SMD/SMT |
HOT
US2882LSE-AAA-000-RE
Brand:Melexis

TMAG5110C2AQDBVRQ1
Brand:Texas Instruments

AH49FQ-W-7
Brand:Diodes Incorporated
A1308LLHLX-05-T
Brand:Allegro MicroSystems

SS541AT
Brand:Honeywell

TMAG5231A1CQDBZR
Brand:Texas Instruments

DRV5032FADBZR
Brand:Texas Instruments

TMAG5123C1CEDBZRQ1
Brand:Texas Instruments

A31010SEHALT-4
Brand:Allegro MicroSystems

BMM350
Brand:Bosch Sensortec
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






