Manufacturer No:SN74LV165ABQBR
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Counter Shift Registers
Description:Counter Shift Registers Parallel-load eight-bit shift registers
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Counter Shift Registers |
| Counting Sequence: | Serial to Parallel |
| Number of Bits: | 8 bit |
| Package / Case: | WQFN-16 |
| Logic Family: | LV-A |
| Number of Input Lines: | 8 |
| Output Type: | Push-Pull |
| Propagation Delay Time: | 10.5 ns |
| Supply Voltage - Min: | 2 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Texas Instruments |
| High Level Output Current: | - 12 mA |
| Input Type: | CMOS |
| Low Level Output Current: | 12 mA |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Number of Output Lines: | 2 Output |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5.5 V |
| Product: | Shift Registers |
| Product Type: | Counter Shift Registers |
| Series: | SN74LV165A |
| other: | 3000 |
| Subcategory: | Logic ICs |
HOTSN74HCS245QWRKSRQ1
Brand:Texas Instruments
TXU0102DTMR
Brand:Texas Instruments

NC7SZ157L6X-L22175
Brand:onsemi

SN74AHC08BQAR
Brand:Texas Instruments

SN74AHC245QWRKSRQ1
Brand:Texas Instruments

SN74LXC2T45QDCURQ1
Brand:Texas Instruments
TCA39306DCURQ1
Brand:Texas Instruments
SN74LV541ARKSR
Brand:Texas Instruments

SN74AHC14QWBQARQ1
Brand:Texas Instruments
SN74LV595AQWBQBRQ1
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






