Manufacturer No:JE2835AVT-N-0001A0000-N0000001
Manufacturer:Cree LED
Type:LED - High Power
Description:High Power LEDs - Single Color Mid Power JE2835 3V N Class Violet 400-420nm
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Cree LED |
| Product Category: | High Power LEDs - Single Color |
| RoHS: | Details |
| Product: | Violet LEDs |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Wavelength/Color Temperature: | 420 nm |
| Luminous Flux/Radiant Flux: | 218 mW |
| Vf - Forward Voltage: | 3.28 V |
| Power Rating: | 500 mW |
| Series: | JE2835 3V N Class |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Cree LED |
| Height: | 0.7 mm |
| Length: | 3.5 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | LED - High Power |
| other: | 4000 |
| Subcategory: | LEDs |
| Type: | Single Color LEDs |
| Viewing Angle: | 122 deg |
| Width: | 2.8 mm |
HOT
150141BS66140
Brand:Wurth Elektronik
GW CS8PM1.EM-LSLU-XX54-1
Brand:ams OSRAM

L1HX-65702D0000000
Brand:Lumileds

GW CSSRM3.PM-N7P1-A131-1
Brand:ams OSRAM

L2C6-30902L08A1500
Brand:Lumileds

SMLS14BNTT68
Brand:ROHM Semiconductor

KY DMLS31.FY-Z6L6-5F-8E8G
Brand:ams OSRAM

CMB1507-R108-000F0B0A40E
Brand:Cree LED

GW Q9LR33.PM-M5N3-XX55-1
Brand:ams OSRAM
XHP35B-H0-0000-0D0ZA230G
Brand:Cree LED
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






