Manufacturer No:PCA9505DGGY
Manufacturer:NXP
Type:I/O Expanders
Description:Interface - I/O Expanders 40-bit I2C-bus I/O port with RESET OE and INT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | NXP |
| Product Category: | Interface - I/O Expanders |
| RoHS: | Details |
| Series: | PCA9505 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Interface Type: | I2C Serial |
| Number of I/Os: | 40 I/O |
| Interrupt Output: | With Interrupt |
| Supply Voltage - Min: | 2.3 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Maximum Clock Frequency: | 400 kHz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| ESD Protection: | 2 kV |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product Type: | I/O Expanders |
| other: | 2000 |
| Subcategory: | Interface ICs |
| Part # Aliases: | 935284486518 |
HOT
SI86SM42BE-IS2
Brand:Skyworks Solutions Inc.

MAX33072EASA+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

ISOW1044BDFMR
Brand:Texas Instruments

SI8662BB-B-IU
Brand:Skyworks Solutions Inc.

MAX22196ATJ+T
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

MXL83102E-ADA-R
Brand:MaxLinear

MAX22565CAAP+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

TCAL6416PWR
Brand:Texas Instruments
PI6ULS5V9617CUEX
Brand:Diodes Incorporated

MAX33041EASA+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






