Manufacturer No:ASB160PS24
Manufacturer:XP Power
Type:Modular Power Supplies
Description:Modular Power Supplies 160W PCB mount full brick AC-DC power supply single output 24VDC 6.66A
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | XP Power |
| Product Category: | Modular Power Supplies |
| Input Voltage: | 90 VAC to 264 VAC |
| Open Frame/Enclosed: | Enclosed |
| Output Voltage-Channel 1: | 24 V |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Power: | 160 W |
| Output Current-Channel 1: | 6.66 A |
| Industry: | Industrial |
| Isolation Voltage: | 3 kVrms |
| Mounting Style: | Chassis Mount |
| Length: | 61 mm |
| Width: | 116.8 mm |
| Height: | 19.7 mm |
| Efficiency: | 92 % |
| Brand: | XP Power |
| Input Frequency: | 47 Hz to 63 Hz |
| Load Regulation: | Regulated |
| Maximum Operating Temperature: | + 90 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product: | AC-DC Power Supplies |
| Product Type: | Modular Power Supplies |
| Series: | ASB160 |
| Subcategory: | AC-DC Power Supply |
| Type: | AC/DC Power Supply |
HOT
1234241
Brand:Phoenix Contact

FLX2-1FT
Brand:Amphenol Network Solutions

1203216
Brand:Phoenix Contact
ASB160PS12
Brand:XP Power

1192931
Brand:Phoenix Contact

040000100200
Brand:Industrial Shields

RM-1700-21N3
Brand:Doodle Labs
ASB160PS24
Brand:XP Power
ECP350BHAADA
Brand:TE Connectivity
ICR-2041
Brand:Advantech
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






