Manufacturer No:DILB8P-223TLF
Manufacturer:Amphenol
Type:IC & Component Sockets
Description:IC & Component Sockets 8P IC SOCKET
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | IC & Component Sockets |
| RoHS: | Details |
| Product: | DIP / SIP Sockets |
| Number of Positions: | 8 Position |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Type: | Open Frame |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Termination Style: | Solder Pin |
| Contact Plating: | Tin |
| Row Spacing: | 7.62 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Case Style: | DIP |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 1 A |
| Features: | Standard |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Product Type: | IC & Component Sockets |
| other: | 18000 |
| Subcategory: | IC & Component Sockets |
| Voltage Rating: | 200 VAC |
| Unit Weight: | 0.048073 oz |
HOT
54020-32030LF
Brand:Amphenol FCI

1-2199299-5
Brand:TE Connectivity

5050462-2
Brand:TE Connectivity / AMP

2-50871-2
Brand:TE Connectivity

5050871-5
Brand:TE Connectivity

1-2324271-5
Brand:TE Connectivity

510-AG90D-10
Brand:TE Connectivity
ICO-320-SGG
Brand:Samtec

1-5645501-2
Brand:TE Connectivity

5050462-8
Brand:TE Connectivity / AMP
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






