Manufacturer No:D2816-42
Manufacturer:Harwin
Type:IC & Component Sockets
Description:IC & Component Sockets 16 PIN DIL IC SOCKET VERT PC TAIL
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Harwin |
| Product Category: | IC & Component Sockets |
| RoHS: | Details |
| Product: | DIP / SIP Sockets |
| Number of Positions: | 16 Position |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Type: | Open Frame |
| Pitch: | 2.54 mm |
| Termination Style: | Solder Tail |
| Contact Plating: | Tin |
| Row Spacing: | 7.62 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Series: | D2 |
| Brand: | Harwin |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Product Type: | IC & Component Sockets |
| other: | 25 |
| Subcategory: | IC & Component Sockets |
| Unit Weight: | 0.036614 oz |
HOT
5050863-5
Brand:TE Connectivity

2-2129710-6
Brand:TE Connectivity

5050864-1
Brand:TE Connectivity / AMP

ESS-110-G-05
Brand:Samtec

1-2324271-6
Brand:TE Connectivity

D0818-42
Brand:Harwin

3-5331677-8
Brand:TE Connectivity

940-44-032-24-000000
Brand:Mill-Max

DILB14P-223TLF
Brand:Amphenol FCI

54020-44030LF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






