Manufacturer No:69802-444LF
Manufacturer:Amphenol
Type:IC & Component Sockets
Description:IC & Component Sockets 44P PLCC SOCKET
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | IC & Component Sockets |
| RoHS: | Details |
| Product: | PLCC Sockets |
| Number of Positions: | 44 Position |
| Number of Rows: | - |
| Type: | Closed Frame |
| Pitch: | 1.27 mm |
| Termination Style: | Solder Pad |
| Contact Plating: | Tin |
| Row Spacing: | - |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Case Style: | PLCC |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 1 A |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | IC & Component Sockets |
| other: | 2000 |
| Subcategory: | IC & Component Sockets |
| Voltage Rating: | 120 VAC/DC |
| Unit Weight: | 1.475629 oz |
HOT
69802-444LF
Brand:Amphenol FCI

2319757-1
Brand:TE Connectivity / AMP

D2806-42
Brand:Harwin

69802-044LF
Brand:Amphenol FCI

5050863-5
Brand:TE Connectivity

8080-1G1-LF
Brand:TE Connectivity

2299806-1
Brand:TE Connectivity

SDL-103-T-19
Brand:Samtec

3-330808-8
Brand:TE Connectivity

3-2330550-2
Brand:TE Connectivity / AMP
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






