Manufacturer No:54020-44030LF
Manufacturer:Amphenol
Type:IC & Component Sockets
Description:IC & Component Sockets PLCC THRU-HOLE 44P
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | IC & Component Sockets |
| RoHS: | Details |
| Product: | PLCC Sockets |
| Number of Positions: | 44 Position |
| Number of Rows: | - |
| Type: | Closed Frame |
| Pitch: | 1.27 mm |
| Termination Style: | Solder Pin |
| Contact Plating: | Tin |
| Row Spacing: | - |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Case Style: | PLCC |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 1 A |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Polyphenylene Sulfide (PPS) |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Product Type: | IC & Component Sockets |
| other: | 25 |
| Subcategory: | IC & Component Sockets |
| Voltage Rating: | 250 VAC |
| Unit Weight: | 0.226424 oz |
HOT
MS03
Brand:Apex Microtechnology

1-5645502-1
Brand:TE Connectivity / AMP

5050865-1
Brand:TE Connectivity / AMP

2-5330808-7
Brand:TE Connectivity / AMP

SDL-105-G-19
Brand:Samtec

5050865-3
Brand:TE Connectivity

1-332070-4
Brand:TE Connectivity / AMP

510-AG90D-10
Brand:TE Connectivity

D2816-42
Brand:Harwin

50863
Brand:TE Connectivity
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






