Manufacturer No:9908 002100
Manufacturer:Belden Wire & Cable
Type:Hook-up Wire
Description:Hook-up Wire 8AWG 1C PVC 100ft SPOOL RED
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Belden Wire & Cable |
| Product Category: | Hook-up Wire |
| RoHS: | Details |
| Product Type: | Hook-up Wire |
| Wire Gauge - AWG: | 8 AWG |
| Jacket Color: | Red |
| Cable Length: | 100 ft |
| Stranding: | 84 x 27 |
| Insulation Material: | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Type: | UL AWM Style 1028 and 1015 |
| Conductor Material: | Tinned Copper |
| Maximum Temperature: | + 105 C |
| Series: | 9908 |
| Brand: | Belden Wire & Cable |
| Outside Diameter: | 6.35 mm |
| other: | 1 |
| Unit Weight: | 7.203 lbs |
HOT
400R0111-16-0
Brand:TE Connectivity / Raychem

55PC0216-24-9
Brand:TE Connectivity / AMP

5857 RD005
Brand:Alpha Wire

2622 WH005
Brand:Alpha Wire

2628 BR001
Brand:Alpha Wire

5855/7 RD005
Brand:Alpha Wire

8522 0061000
Brand:Belden Wire & Cable

892019 RD001
Brand:Alpha Wire

3075 BK001
Brand:Alpha Wire

FLHTC0311-26-0
Brand:TE Connectivity / AMP
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






