Manufacturer No:55A0111-12-0
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Solar Cable
Description:Hook-up Wire 55A0111-12-0
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Hook-up Wire |
| RoHS: | Details |
| Product Type: | Solar Cable |
| Wire Gauge - AWG: | 12 AWG |
| Jacket Color: | Black |
| Cable Length: | 1 ft |
| Stranding: | 37 x 28 |
| Insulation Material: | Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE) Radiation Cross Linked |
| Voltage Rating: | 600 V |
| Type: | Spec 55 |
| Conductor Material: | Tinned Copper |
| Maximum Temperature: | + 150 C |
| Packaging: | Spool |
| Brand: | TE Connectivity / Raychem |
| Outside Diameter: | 2.62 mm |
| other: | 1 |
| Part # Aliases: | 216116-000 |
| Unit Weight: | 0.313938 oz |
HOT
5857 BL001
Brand:Alpha Wire

2622 RD001
Brand:Alpha Wire

5857 RD005
Brand:Alpha Wire

6711 BL001
Brand:Alpha Wire

1636 RD002
Brand:Alpha Wire

2626 BK001
Brand:Alpha Wire

2842/1 WH005
Brand:Alpha Wire

788133 WH005
Brand:Alpha Wire

55PC0111-26-9
Brand:TE Connectivity / Raychem

2618 BK001
Brand:Alpha Wire
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






