Manufacturer No:GTCA28-601M-R10
Manufacturer:Littelfuse
Type:GDTs - Gas Discharge Tubes / Surge Arresters
Description:Gas Discharge Tubes - GDTs / Gas Plasma Arrestors 8MM 600V 2POLE AXIAL LEADS GDT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse |
| Product Category: | Gas Discharge Tubes - GDTs / Gas Plasma Arrestors |
| RoHS: | Details |
| Series: | GTCx28-R |
| Peak Pulse Current: | 10 kA |
| DC Sparkover: | 600 V |
| Number of Electrodes: | 2 Electrode |
| Termination Style: | Axial |
| Failsafe Protection Y/N: | Failsafe Not Protected |
| Diameter: | 8 mm |
| Length: | 6 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 90 C |
| Packaging: | Tray |
| Brand: | Littelfuse |
| Insulation Resistance: | 10 GOhms |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Product Type: | GDTs - Gas Discharge Tubes / Surge Arresters |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | GDTs - Gas Discharge Tubes |
| Technology: | Gas Discharge Tubes |
| Part # Aliases: | RF1285-000 |
| Unit Weight: | 0.082331 oz |
HOTGDT28H-150-BRP
Brand:Bourns

SA2-5500-CLT-STD
Brand:Bourns

GTCC23-231M-R01-2
Brand:Littelfuse

GTCS36-900M-R10-2
Brand:Littelfuse

GTCS28-750M-R05-2
Brand:Littelfuse

B88069X2311S102
Brand:EPCOS / TDK

B88069X2380S102
Brand:EPCOS / TDK

2093-200-SM-RPLF
Brand:Bourns

B88069X6071T253
Brand:EPCOS / TDK
GDT28H-100-BRP
Brand:Bourns
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






