Manufacturer No:BK-AHCF-V-20-R
Manufacturer:Eaton
Type:
Description:Cartridge Fuses AHC 500VAC/DC 20 A FUSE
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Cartridge Fuses |
| RoHS: | Details |
| Series: | AHCF |
| Product: | Ceramic Fuses |
| Current Rating: | 20 A |
| Fuse Type: | Fast Blow |
| Voltage Rating AC: | 500 VAC |
| Voltage Rating DC: | 500 VDC |
| Interrupt Rating: | 20 kA |
| Mounting Style: | Board Mount |
| Termination Style: | Axial |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Packaging: | Bulk |
| Resistance: | 4.7 mOhms |
| Body Style: | Cylindrical Leaded |
| Brand: | Bussmann / Eaton |
| Diameter: | 6.35 mm |
| Length: | 32.82 mm |
| other: | 40 |
| Subcategory: | Fuses |
HOT
AMH-400
Brand:Bussmann / Eaton
BK-AHCF-V2-30-R
Brand:Bussmann / Eaton

BK-AHC5-V-30-R
Brand:Bussmann / Eaton

AHCFA-20-PCBR
Brand:Bussmann / Eaton
BK-AHC-18-R
Brand:Bussmann / Eaton
0AMA-0125-TD
Brand:Bel Fuse

AHCFA-25-1P
Brand:Bussmann / Eaton

0ACJ-4000-TE
Brand:Bel Fuse

EAC10-63-PCB
Brand:Bussmann / Eaton

0402L075SLKR
Brand:Littelfuse
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






