Manufacturer No:A401
Manufacturer:Tekscan
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells 25 lb force specification; 1 in. sensing area diameter; standard length of 2.24 in
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Tekscan |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Force Sensor |
| Operating Force: | 111 N |
| Accuracy: | 3 % |
| Output Type: | Voltage |
| Mounting Style: | Solder Tab (Pin) |
| Operating Supply Voltage: | - |
| Brand: | Tekscan |
| Diameter: | 25.4 mm |
| Length: | 56.9 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | A401 |
| other: | 25 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | FlexiForce |
| Width: | 31.8 mm |
HOT
FC2201-0000-0050-L
Brand:Measurement Specialties

MF01A-N-221-A06
Brand:Alpha (Taiwan)

FMAMSDXX025WCSC3
Brand:Honeywell

20009605-06
Brand:Measurement Specialties

FC2331-0000-0500-L
Brand:Measurement Specialties

FSR01CE
Brand:Ohmite
TBFLPNS001BGUCV
Brand:Honeywell
FC2331-0000-1000-L
Brand:Measurement Specialties

FSS1500NSR
Brand:Honeywell

FX1900-0000-0025-L
Brand:Measurement Specialties
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






