Manufacturer No:FSS005WNGB
Manufacturer:Honeywell
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells Force Products
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Honeywell |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Force Sensor |
| Operating Force: | 5 N |
| Accuracy: | 0.5 % |
| Output Type: | Analog |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Operating Supply Voltage: | 12 V |
| Brand: | Honeywell |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Packaging: | Bulk |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | FSS-SMT |
| other: | 25 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 12.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3.3 V |
| Unit Weight: | 0.824529 oz |
HOTFX29J0-100A-0100L
Brand:Measurement Specialties

FSR03BE
Brand:Ohmite

FSS1500NST
Brand:Honeywell

FMAMSDXX015WCSC3
Brand:Honeywell

20009605-23
Brand:Measurement Specialties

FX292X-040B-0025-L
Brand:Measurement Specialties

FSS1500NSR
Brand:Honeywell

ELAF-50N-T30001
Brand:Measurement Specialties
MF01A-N-221-A11
Brand:Alpha (Taiwan)

FSR02CE
Brand:Ohmite
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






