Manufacturer No:A301-25
Manufacturer:Tekscan
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells 25 lb force specification; sensing area diameter of 0.375 in; standard length of 1 in.
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Tekscan |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Force Sensor |
| Operating Force: | 111 N |
| Accuracy: | 3 % |
| Output Type: | Voltage |
| Mounting Style: | Solder Tab (Pin) |
| Operating Supply Voltage: | - |
| Brand: | Tekscan |
| Diameter: | 9.53 mm |
| Length: | 25.4 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 60 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | A301 |
| other: | 100 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | FlexiForce |
| Width: | 14 mm |
HOT
FSAGPDXX001RCAB5
Brand:Honeywell
FSR01DE
Brand:Ohmite
FC23-1-1-0000-0100
Brand:Measurement Specialties
MF01A-N-221-A05
Brand:Alpha (Taiwan)

A201-1-T4
Brand:Tekscan

FX29K0-100A-0100-L
Brand:Measurement Specialties

FX19-0-1-0001-0050-L
Brand:Measurement Specialties

20009605-06
Brand:Measurement Specialties

SEN-09674
Brand:SparkFun

FX293X-040B-0100-L
Brand:Measurement Specialties
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






