Manufacturer No:FS2050-0000-1500-G
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells 1 - 4V @ 5VDC input Pin output 1500g
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Accuracy: | +/- 1 % |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Brand: | Measurement Specialties |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Output Voltage: | 1 V to 4 V |
| Packaging: | Bulk |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | FS20 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Unit Weight: | 0.529109 oz |
HOT
10215323-00
Brand:Measurement Specialties

FSG015WNPB
Brand:Honeywell

A301-100
Brand:Tekscan

FSR02CE
Brand:Ohmite

SEN-11207
Brand:SparkFun

FX292X-040B-0050-L
Brand:Measurement Specialties

MF01A-N-221-A06
Brand:Alpha (Taiwan)

MF01-N-221-A01
Brand:Alpha (Taiwan)

ELAF-500N-T30003
Brand:Measurement Specialties

A201-25-T4
Brand:Tekscan
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






