Manufacturer No:FX1901-0001-0200-L
Manufacturer:TE Connectivity
Type:Force Sensors & Load Cells
Description:Force Sensors & Load Cells LOAD CELL HI-REL 20MA 0-200LBF
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Product Category: | Force Sensors & Load Cells |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Load Cell |
| Operating Force: | 200 lbf |
| Output Type: | Voltage |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Brand: | Measurement Specialties |
| Diameter: | 25 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 50 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Packaging: | Bulk |
| Product Type: | Force Sensors & Load Cells |
| Series: | FX1901 |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Sensors |
| Unit Weight: | 3 oz |
HOT
MF01-N-221-A04
Brand:Alpha (Taiwan)

A201-100-T4
Brand:Tekscan

FS1901-0000-1000-G
Brand:Measurement Specialties

FSG15N1A
Brand:Honeywell

FSS020WNGR
Brand:Honeywell

SEN-11207
Brand:SparkFun

SEN-21669
Brand:SparkFun

A301-100
Brand:Tekscan

FSAGPDXX001RCAB5
Brand:Honeywell

A301-1
Brand:Tekscan
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






