Manufacturer No:SFM3300-AW
Manufacturer:Sensirion
Type:Flow Sensors
Description:Flow Sensors 250 slm Bidirectional Digital Flow Meter designed for Medical Applications - Autoclavable & cleanable Version
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Sensirion |
| Product Category: | Flow Sensors |
| RoHS: | Details |
| Type: | Air Flow Sensor |
| For Use With: | Air Oxygen Non-Aggressive Gases |
| Range: | +/- 250 slm |
| Accuracy: | 7 % |
| Operation Mode: | Bidirectional |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Housing Material: | Plastic |
| Brand: | Sensirion |
| Maximum Operating Temperature: | + 50 C |
| Minimum Operating Temperature: | + 5 C |
| Output Type: | Digital |
| Packaging: | Tray |
| Product Type: | Flow Sensors |
| Series: | SFM3xxx |
| other: | 30 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.25 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.75 V |
| Part # Aliases: | SFM3300-250-AW 1-101052-01 |
| Unit Weight: | 2.584170 oz |
HOT
SFM3013-300-CL
Brand:Sensirion

SFM4100 Air
Brand:Sensirion

SLQ-QT105
Brand:Sensirion
FS1015-1005
Brand:Renesas Electronics

D6F-10A5-000
Brand:Omron Electronics

LG16-1000D 1000 ul/min
Brand:Sensirion

D6F-CABLE1
Brand:Omron Electronics

SFM4100-CO2 Legris
Brand:Sensirion

SEN0360
Brand:DFRobot

HAFUHT0200L4AXT
Brand:Honeywell
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






