Manufacturer No:HIH6130-021-001
Manufacturer:Honeywell
Type:Humidity Sensors
Description:Board Mount Humidity Sensors I2C5 %RHSOIC-8 SMD NO FILTERNON-COND
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Honeywell |
| Product Category: | Board Mount Humidity Sensors |
| RoHS: | Details |
| RH Range: | 0 % to 100 % |
| RH Accuracy: | +/- 4 % |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Output Type: | Digital |
| Interface Type: | I2C |
| Resolution: | 14 bit |
| Full Temp Accuracy: | +/- 1 C |
| Operating Supply Current: | 650 uA |
| Supply Voltage - Min: | 2.3 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 25 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Honeywell |
| Product: | Board Mount |
| Product Type: | Humidity Sensors |
| Series: | HIH6100 |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | HumidIcon |
| Type: | Humidity Sensor |
| Unit Weight: | 0.003422 oz |
HOT
PS4-CO-100
Brand:Amphenol SGX Sensortech

HDC2022DEPT
Brand:Texas Instruments

SHT40-CD1B-R3
Brand:Sensirion

PS1-VOC-10
Brand:Amphenol SGX Sensortech

IR31CE
Brand:Amphenol SGX Sensortech

SGX-4H2S-100
Brand:Amphenol SGX Sensortech

SHT45-AD1B-R3
Brand:Sensirion

PID-10.6eV-10KB
Brand:Amphenol SGX Sensortech
SGX-BR2-5-MOD
Brand:Amphenol SGX Sensortech

HPP845E131R5
Brand:Measurement Specialties
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






