Manufacturer No:HIH-4021-004
Manufacturer:Honeywell
Type:Humidity Sensors
Description:Board Mount Humidity Sensors - 40 C to + 85 C Humidity Sensors
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Honeywell |
| Product Category: | Board Mount Humidity Sensors |
| RoHS: | Details |
| RH Range: | 0 % to 100 % |
| RH Accuracy: | +/- 3.5 % |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Output Type: | Analog |
| Operating Supply Current: | 200 uA |
| Supply Voltage - Min: | 4 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.8 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Package / Case: | SIP-3 |
| Brand: | Honeywell |
| Product: | Board Mount |
| Product Type: | Humidity Sensors |
| Series: | HIH-4010/4020/4021 |
| other: | 50 |
| Subcategory: | Sensors |
| Tradename: | HumidIcon |
| Type: | Humidity Sensor |
| Unit Weight: | 0.008818 oz |
HOT
HIH7121-021-001
Brand:Honeywell

SHT40A-FD1B-R2
Brand:Sensirion

SGX-4SO2
Brand:Amphenol SGX Sensortech
SHT40I-HD1F-R2
Brand:Sensirion

SGX-4OX-ROHS
Brand:Amphenol SGX Sensortech

VQ1B
Brand:Amphenol SGX Sensortech

SHT45-AD1B-R3
Brand:Sensirion

SGX-HF-10
Brand:Amphenol SGX Sensortech

MP7227-R
Brand:Amphenol SGX Sensortech

SGX-4H2S-100
Brand:Amphenol SGX Sensortech
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






