Manufacturer No:HS3001
Manufacturer:Renesas Electronics
Type:Humidity Sensors
Description:Board Mount Humidity Sensors HS3001 1.5%RH0.2C TEMP I2C DIG OUT 6-LGA
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Renesas Electronics |
| Product Category: | Board Mount Humidity Sensors |
| RoHS: | Details |
| RH Range: | 10 % to 90 % |
| RH Accuracy: | +/- 1.5 % |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Output Type: | Digital |
| Interface Type: | I2C |
| Resolution: | 14 bit |
| Full Temp Accuracy: | 0.2 C |
| Operating Supply Current: | 24.4 uA |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Package / Case: | LGA-6 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Renesas Electronics |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product: | Humidity and Temperature Sensors |
| Product Type: | Humidity Sensors |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Sensors |
| Unit Weight: | 0.008245 oz |
HOT
SGX-4O3-20
Brand:Amphenol SGX Sensortech

SGX-4NH3-1000
Brand:Amphenol SGX Sensortech

PID-10.6eV-10KB
Brand:Amphenol SGX Sensortech

IR31CE
Brand:Amphenol SGX Sensortech
HS4011
Brand:Renesas Electronics
SHT43-ADCB-R2
Brand:Sensirion

PS1-H2S-500
Brand:Amphenol SGX Sensortech

ENS160-BGLT
Brand:ScioSense

SGX-BLD2
Brand:Amphenol SGX Sensortech

HDC1010YPAT
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






