Manufacturer No:SGP40-D-R4
Manufacturer:Sensirion
Type:Air Quality Sensors
Description:Air Quality Sensors MOX Sensor
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Sensirion |
| Product Category: | Air Quality Sensors |
| RoHS: | Details |
| Type: | Gas Sensor |
| Sensor Type: | Air Quality |
| Maximum Operating Temperature: | + 50 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 10 C |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Brand: | Sensirion |
| Current Rating: | 2.6 mA |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | DFN-6 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | Air Quality Sensors |
| Series: | SGP40 |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.7 V |
| Part # Aliases: | 3.000.384 |
HOT
JAS769638AA
Brand:Amphenol SGX Sensortech

BME688
Brand:Bosch Sensortec

MP7227-R
Brand:Amphenol SGX Sensortech

VQ548ZD/W
Brand:Amphenol SGX Sensortech

SHT41A-AD1B-R2
Brand:Sensirion

HPMA115C0-004
Brand:Honeywell

PS1-IAQ-10-MOD
Brand:Amphenol SGX Sensortech

SGX-4NH3-300
Brand:Amphenol SGX Sensortech
SHT43-ADCB-R2
Brand:Sensirion

SGP41-D-R4
Brand:Sensirion
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






