Manufacturer No:SHT43-ADCB-R2
Manufacturer:Sensirion
Type:Humidity Sensors
Description:Board Mount Humidity Sensors 3-point calibrated ISO17025 certified digital temperature sensor with calibration certificate; optimized for cold and frozen chain monitoring.
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Sensirion |
| Product Category: | Board Mount Humidity Sensors |
| RoHS: | Details |
| RH Accuracy: | 1.8 % |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Output Type: | Digital |
| Interface Type: | I2C |
| Resolution: | 16 bit |
| Operating Supply Current: | 60 mA |
| Supply Voltage - Min: | 1.08 V |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Package / Case: | DFN-4 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Brand: | Sensirion |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Product: | Humidity and Temperature Sensors |
| Product Type: | Humidity Sensors |
| Series: | SHT43 |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Sensors |
| Part # Aliases: | 3.000.682 |
HOT
HIH7121-021-001
Brand:Honeywell

HPMA115C0-004
Brand:Honeywell

APC1001U
Brand:ScioSense

EC4-2000-SO2
Brand:Amphenol SGX Sensortech

PS1-VOC-200
Brand:Amphenol SGX Sensortech

PS1-O3-5-MOD
Brand:Amphenol SGX Sensortech

SGX-4NO2-2E
Brand:Amphenol SGX Sensortech

APC1001J
Brand:ScioSense

SCD40-D-R2
Brand:Sensirion

PS1-H2-1000
Brand:Amphenol SGX Sensortech
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






