Manufacturer No:MAX18002WEVKIT#
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:Power Management IC Development Tools
Description:Power Management IC Development Tools 0.5V 5.5V Input Ultrasonic Boost Converter with Short Circuit Protection and True Shutdown
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | Power Management IC Development Tools |
| RoHS: | Details |
| Product: | Evaluation Kits |
| Type: | Voltage Regulator - Switching Regulator |
| Input Voltage: | 500 mV to 5.5 V |
| Output Voltage: | 2.5 V to 5.5 V |
| Tool Is For Evaluation Of: | MAX18002 |
| Series: | MAX18002 |
| Brand: | Analog Devices / Maxim Integrated |
| Output Current: | 3.6 A |
| Packaging: | Bulk |
| Product Type: | Power Management IC Development Tools |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Development Tools |
HOT
DV164055
Brand:Microchip Technology
EVALHB2EDL803XG4CTOBO1
Brand:Infineon Technologies

ESP32-S2-DevKitM-1-N4R2
Brand:Espressif Systems

DA14695MOD-00DEVKT-P
Brand:Renesas / Dialog

DC3186A-C
Brand:Analog Devices

MAX20431EVKIT#
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

DC3230A
Brand:Analog Devices

XGM240-RB4317A
Brand:Silicon Labs
EVALHB2EDL803XG4BTOBO1
Brand:Infineon Technologies

MAX25614DEVKIT#
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






