Manufacturer No:LT3942JUFD#PBF
Manufacturer:Analog Devices Inc.
Type:LED Lighting Drivers
Description:LED Lighting Drivers 36V 2A Synchronous Buck-Boost Converter
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Product Category: | LED Lighting Drivers |
| RoHS: | Details |
| Series: | LT3942 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | QFN-28 |
| Number of Outputs: | 4 Output |
| Output Current: | 2 A |
| Input Voltage Min: | 3 V |
| Input Voltage Max: | 60 V |
| Topology: | Boost Buck |
| Operating Frequency: | 300 kHz to 2 MHz |
| Output Voltage: | Adjustable |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Packaging: | Tube |
| Features: | PWM Dimming Open LED Protection |
| Brand: | Analog Devices |
| Input Voltage: | 3 V to 60 V |
| Number of Channels: | 4 Channel |
| Product Type: | LED Lighting Drivers |
| other: | 73 |
| Subcategory: | Driver ICs |
| Supply Current - Max: | 4 mA |
| Unit Weight: | 0.034463 oz |
HOT
SC620ULTRT
Brand:Semtech

DLP4710LCFQL
Brand:Texas Instruments

TLC69610QRTWRQ1
Brand:Texas Instruments

LT3465AES6#TRMPBF
Brand:Analog Devices

BCR420UW6-7
Brand:Diodes Incorporated

ZXLD1356ET5TA
Brand:Diodes Incorporated

MAX25608AUI/V+
Brand:Analog Devices / Maxim Integrated

LT3599EUH#PBF
Brand:Analog Devices

AL3069S16-13
Brand:Diodes Incorporated

TPS92200D1DDCR
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






