Manufacturer No:BSM250D17P2E004
Manufacturer:ROHM Semiconductor
Type:Discrete Semiconductor Modules
Description:Discrete Semiconductor Modules 1700V Vdss; 250A Id SiC Pwr Module
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ROHM Semiconductor |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Modules |
| RoHS: | Details |
| Product: | Power MOSFET Modules |
| Type: | SiC Power Module |
| Technology: | SiC |
| Vr - Reverse Voltage: | 1.2 kV |
| Vgs - Gate-Source Voltage: | - 6 V + 22 V |
| Mounting Style: | Screw Mounts |
| Package / Case: | Module |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Series: | BSMx |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | ROHM Semiconductor |
| Configuration: | Half-Bridge |
| Fall Time: | 70 ns |
| Id - Continuous Drain Current: | 250 A |
| Pd - Power Dissipation: | 1.8 kW |
| Product Type: | Discrete Semiconductor Modules |
| Rise Time: | 55 ns |
| other: | 4 |
| Subcategory: | Discrete Semiconductor Modules |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Typical Delay Time: | 55 ns |
| Typical Turn-Off Delay Time: | 195 ns |
| Typical Turn-On Delay Time: | 55 ns |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 1.7 kV |
| Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage: | 1.6 V |
| Unit Weight: | 1.274 lbs |
HOT
DDB6U50N16W1RPB11BPSA1
Brand:Infineon Technologies

DDB2U60N12W1RFB11BPSA1
Brand:Infineon Technologies

MCD200-14IO1
Brand:IXYS

DF20AA120
Brand:SanRex

VS-ENY050C60
Brand:Vishay Semiconductors

VS-ENV020F65U
Brand:Vishay Semiconductors

IXFN110N60P3
Brand:IXYS

IXFN200N10P
Brand:IXYS

CAB008M12GM3T
Brand:Wolfspeed

DKR200AB60
Brand:SanRex
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






