Manufacturer No:PRC10W-72-S5
Manufacturer:CUI Inc.
Type:
Description:Isolated DC/DC Converters - Through Hole dc-dc isolated 10 W 8.5-160 Vdc input 5 Vdc 2 A single regulated output DIP
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Inc. |
| Product Category: | Isolated DC/DC Converters - Through Hole |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Power: | 10 W |
| Input Voltage Min: | 8.5 V |
| Input Voltage Max: | 160 V |
| Output Voltage-Channel 1: | 5 V |
| Output Current-Channel 1: | 2 A |
| Isolation Voltage: | 3 kV |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
| Length: | 31.8 mm |
| Width: | 20.3 mm |
| Height: | 12.7 mm |
| Product: | Isolated |
| Series: | PRC10W |
| Brand: | CUI Inc. |
| Input Voltage: | 8.5 V to 160 V |
| Packaging: | Tube |
| other: | 10 |
HOTPYD20-72WS05
Brand:TDK-Lambda

IAB0105D12
Brand:XP Power

PYBE30-Q24-D15H
Brand:CUI Inc.

TEL 15-1213N
Brand:TRACO Power

TEL 15-1211N
Brand:TRACO Power
PQC10-48-S12-O
Brand:CUI Inc.

i7A12060A008V-0F3-R
Brand:TDK-Lambda
IVB0112S05
Brand:XP Power

i7A24045A033V-0C3-R
Brand:TDK-Lambda

PYBE30-Q24-D12H
Brand:CUI Inc.
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






