Manufacturer No:TMCS1101A3BQDRQ1
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Current Sensors
Description:Board Mount Current Sensors Automotive precisio n isolated current
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Board Mount Current Sensors |
| RoHS: | Details |
| Current Rating: | 11.5 A |
| Sensor Type: | Current Sense |
| Type: | Galvanically Isolated Hall-Effect Current Sensor |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Response Time: | 6.5 us |
| Output Type: | Analog - Current |
| Series: | TMCS1101-Q1 |
| Brand: | Texas Instruments |
| Height: | 1.75 mm |
| Length: | 5 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | Current Sensors |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Width: | 3.98 mm |
HOT
CT430-HSWF50DR
Brand:Crocus

FG-R05-3A
Brand:KEMET

TMCS1107A2BQDRQ1
Brand:Texas Instruments

CT416-HSN820MR
Brand:Crocus

CT450-H12MRSN08
Brand:Crocus

CT416-HSN865MR
Brand:Crocus

TMCS1107A4UQDRQ1
Brand:Texas Instruments

CT431-HSWF30MR
Brand:Crocus
ACS37002LMABTR-066U5
Brand:Allegro MicroSystems

MLX91208LDC-CAH-000-TU
Brand:Melexis
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






