Manufacturer No:TMCS1100A3QDT
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Current Sensors
Description:Board Mount Current Sensors Precision isolated current sensor with external reference 8-SOIC -40 to 125
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Board Mount Current Sensors |
| RoHS: | Details |
| Sensor Type: | Current Sense |
| Type: | Galvanically Isolated Hall-Effect Current Sensor |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Output Type: | Analog |
| Series: | TMCS1100 |
| Brand: | Texas Instruments |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | Current Sensors |
| other: | 250 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
HOT
MLX91220KDC-ABF-050-RE
Brand:Melexis

CT450-H12MRSN08
Brand:Crocus

TMCS1107A2BQDT
Brand:Texas Instruments

TMCS1101A3BQDRQ1
Brand:Texas Instruments

CT417-HSN830MR
Brand:Crocus
ACS37612LLUATR-005B5
Brand:Allegro MicroSystems

TMCS1107A2BQDRQ1
Brand:Texas Instruments

TMCS1107A4BQDRQ1
Brand:Texas Instruments

TMCS1100A2QDR
Brand:Texas Instruments

TMCS1108A3BQDRQ1
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






