Manufacturer No:MCR1101-20-5
Manufacturer:ACEINNA
Type:Current Sensors
Description:Board Mount Current Sensors 20A 5V Ratiometric 1.5MHz BW Galvanic isolation. UL/IEC/EN60950-1 certified. SOIC-16
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | ACEINNA |
| Product Category: | Board Mount Current Sensors |
| RoHS: | Details |
| Current Rating: | 20 A |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Response Time: | 0.3 us |
| Accuracy: | 0.6 % |
| Output Type: | Analog |
| Series: | MCR1101 |
| Brand: | ACEINNA |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Package / Case: | SOIC-16 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | Current Sensors |
| other: | 1000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Unit Weight: | 0.054969 oz |
HOT
TMCS1108A3UQDR
Brand:Texas Instruments

MCA1101-50-3
Brand:ACEINNA

CT416-HSN865MR
Brand:Crocus

CT415-HSN830DR
Brand:Crocus

CT430-HSWF50DR
Brand:Crocus

TMCS1101A3BQDRQ1
Brand:Texas Instruments

CT426-HSN830MR
Brand:Crocus
MLX91220KDF-AUF-050-SP
Brand:Melexis

CT417-HSN830DR
Brand:Crocus

TMCS1100A3QDRQ1
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






