Manufacturer No:ACS37002LMCATR-090B5
Manufacturer:Allegro MicroSystems
Type:Current Sensors
Description:Board Mount Current Sensors 400KHZ CURRENT SENSOR WITH VREF AND FAULT
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Allegro MicroSystems |
| Product Category: | Board Mount Current Sensors |
| RoHS: | Details |
| Current Rating: | 25 mA |
| Sensor Type: | Current Sense |
| Type: | High Accuracy Current Sensor |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Response Time: | 1.1 us |
| Frequency Range: | 400 kHz |
| Output Type: | Analog |
| Series: | ACS37002 |
| Brand: | Allegro MicroSystems |
| Height: | 2.59 mm |
| Length: | 11.29 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Output Voltage: | 500 mV to 4.5 V |
| Package / Case: | SOICW-16 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | Current Sensors |
| other: | 800 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Width: | 7.52 mm |
HOT
CT417-HSN820DR
Brand:Crocus

CT220PMC-IS5
Brand:Crocus

ACS772ECB-250B-PFF-T
Brand:Allegro MicroSystems

CT431-HSWF65DR
Brand:Crocus

CT415-HSN820DR
Brand:Crocus

CT220FMC-IS5
Brand:Crocus

MLX91220KDC-ABF-050-RE
Brand:Melexis

TMCS1101A3BQDT
Brand:Texas Instruments

CT415-HSN850MR
Brand:Crocus
ACS37003KMCATR-120B3
Brand:Allegro MicroSystems
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






