Manufacturer No:TMCS1100A2QDR
Manufacturer:Texas Instruments
Type:Current Sensors
Description:Board Mount Current Sensors Precision isolated current sensor with external reference 8-SOIC -40 to 125
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | Board Mount Current Sensors |
| RoHS: | Details |
| Current Rating: | 4.5 mA |
| Sensor Type: | Closed Loop |
| Type: | Hall Effect |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 5.5 V |
| Response Time: | 6.5 us |
| Accuracy: | 1 % |
| Output Type: | Analog |
| Series: | TMCS1100 |
| Brand: | Texas Instruments |
| Length: | 4.9 mm |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Product Type: | Current Sensors |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Width: | 3.9 mm |
HOT
CT416-HSN830DR
Brand:Crocus

MCR1101-20-3
Brand:ACEINNA

TMCS1100A2QDRQ1
Brand:Texas Instruments

CT425-HSN850MR
Brand:Crocus

CT427-HSN820MR
Brand:Crocus
ACS780LLRTR-050B-T
Brand:Allegro MicroSystems

CT453-H00MRSN08
Brand:Crocus
HCSP-1BS-0700
Brand:Amphenol Piher

CT450-H06DRSN08
Brand:Crocus

ACS37800KMACTR-030B3-SPI
Brand:Allegro MicroSystems
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






