Manufacturer No:CT453-H06MRSN08
Manufacturer:Crocus Technology
Type:Current Sensors
Description:Board Mount Current Sensors XtremeSense TMR 1MHz Bandwidth Contactless Current Sensor Common Mode <1% Total Error 8-lead SOIC (6 mT Bipolar; VDD = 3.3 V; Up to +125C)
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Crocus Technology |
| Product Category: | Board Mount Current Sensors |
| RoHS: | Details |
| Current Rating: | - |
| Sensor Type: | Current Sense |
| Type: | Contactless Current Sensor |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Response Time: | 300 ns |
| Accuracy: | 0.7 % |
| Frequency Range: | 1 MHz |
| Output Type: | Analog - Voltage |
| Series: | CT453 |
| Brand: | Crocus |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Output Voltage: | 3.6 V |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | Current Sensors |
| other: | 2000 |
| Subcategory: | Sensors |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
HOT
CT431-HSWF50MR
Brand:Crocus

CT417-HSN820MR
Brand:Crocus

TLE4971A075N5E0001XUMA1
Brand:Infineon Technologies

MCR1101-50-3
Brand:ACEINNA

MCR1101-20-3
Brand:ACEINNA

CT425-HSN830MR
Brand:Crocus

TMCS1100A3QDT
Brand:Texas Instruments

TMCS1107A3UQDT
Brand:Texas Instruments

CT431-HSWF65DR
Brand:Crocus

TMCS1101A4BQDT
Brand:Texas Instruments
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






