Manufacturer No:102010027
Manufacturer:Seeed Studio
Type:Single Board Computers
Description:Single Board Computers Seeed Studio BeagleBone Green
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Seeed Studio |
| Product Category: | Single Board Computers |
| Shipping Restrictions: |
This product may require additional documentation to export from the United States.
|
| RoHS: | Details |
| Series: | BeagleBone |
| Form Factor: | BeagleBone Green |
| Processor Brand: | Texas Instruments |
| Processor Type: | AM3358 |
| Core: | ARM Cortex A8 |
| Frequency: | 1 GHz |
| Maximum RAM Capacity: | 512 MB |
| Installed RAM: | 512 MB |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Dimensions: | 126 mm x 76 mm x 24 mm |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | Seeed Studio |
| Description/Function: | BeagleBone green |
| Interface Type: | Ethernet GPIO I2C Micro USB SPI UART |
| Product Type: | Single Board Computers |
| other: | 1 |
| Subcategory: | Computing |
| Tradename: | BeagleBone Green |
| Unit Weight: | 2.892465 oz |
HOT
BNUC11TNHI50001
Brand:Intel

UPX-TGLI3-A10-0000-0001
Brand:AAEON UP

34009-0400-13-5
Brand:Kontron

UPN-ADLNI3-A10-1664
Brand:AAEON UP

EVAL-CN0575-RPIZ
Brand:Analog Devices

102110547
Brand:Seeed Studio

110991327
Brand:Seeed Studio

BNUC11TNKI30000
Brand:Intel

102110765
Brand:Seeed Studio
6069-410-001
Brand:Digilent
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






