Manufacturer No:FX27-40S-0.8SV
Manufacturer:Hirose Electric
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors 0.8mm Receptacle 40 Pos SMT Straight
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Hirose Electric |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Receptacles |
| Number of Positions: | 40 Position |
| Pitch: | 0.8 mm |
| Mounting Style: | Panel |
| Mounting Angle: | Straight |
| Contact Plating: | Gold |
| Series: | FX27 |
| Brand: | Hirose Connector |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 500 mA |
| Housing Material: | Polyamide (PA) |
| Insulation Resistance: | 1 GOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 300 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Tradename: | FunctionMAX |
| Voltage Rating: | 100 V |
| Part # Aliases: | 577-1002-0-00 |
| Unit Weight: | 0.068573 oz |
HOT
MEC6-110-02-L-D-RA1-TR
Brand:Samtec

ME1014040183011
Brand:Amphenol FCI
5-2364427-3
Brand:TE Connectivity

50-22A-20
Brand:Cinch

ME1005610211081
Brand:Amphenol FCI

2340164-2
Brand:TE Connectivity

10146070-112Y1LF
Brand:Amphenol FCI

1-2199230-6
Brand:TE Connectivity

HSEC8-160-01-S-RA-TR
Brand:Samtec
10146069112X0LF
Brand:Amphenol FCI
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






