Manufacturer No:ME1008410202061
Manufacturer:Amphenol
Type:Standard Card Edge Connectors
Description:Standard Card Edge Connectors MINI COOL EDGE .60MM SMT RA
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | Amphenol |
| Product Category: | Standard Card Edge Connectors |
| RoHS: | Details |
| Product: | Headers |
| Number of Positions: | 84 Position |
| Pitch: | 0.6 mm |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Mounting Angle: | Right Angle |
| Contact Plating: | Gold |
| Brand: | Amphenol FCI |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Current Rating: | 1.1 A |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Insulation Resistance: | 1000 MOhms |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Number of Rows: | 2 Row |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | Standard Card Edge Connectors |
| other: | 270 |
| Subcategory: | Card Edge Connectors |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Voltage Rating: | 29 V |
HOT
10061913-102CLF
Brand:Amphenol FCI

ME3005602311011
Brand:Amphenol FCI

HTEC8-1100-01-L-DV-A-K
Brand:Samtec

60156-2
Brand:TE Connectivity / AMP

ME3005630501211
Brand:Amphenol FCI

583361-3 (Cut Strip)
Brand:TE Connectivity / AMP

10018783-10011TLF
Brand:Amphenol FCI

2199119-5
Brand:TE Connectivity

FX27-40S-0.8SV
Brand:Hirose Connector

G98V14322HR
Brand:Amphenol Commercial Products
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






