Manufacturer No:C1210C563K1GACAUTO
Manufacturer:KEMET
Type:Ceramic Capacitors
Description:Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 100V 0.056uF C0G 10% 1210 AEC-Q200
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | KEMET |
| Product Category: | Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT |
| RoHS: | Details |
| Capacitance: | 0.056 uF |
| Voltage Rating DC: | 100 VDC |
| Dielectric: | C0G (NP0) |
| Tolerance: | 10 % |
| Case Code - in: | 1210 |
| Case Code - mm: | 3225 |
| Height: | 1.1 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
| Product: | Automotive MLCCs |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Termination: | Standard |
| Qualification: | AEC-Q200 |
| Series: | SMD Auto C0G |
| Packaging: | Reel |
| Packaging: | Cut Tape |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | KEMET |
| Capacitance - nF: | 56 nF |
| Capacitance - pF: | 56000 pF |
| Class: | Class 1 |
| Compliance: | Lead (Pb)-free RoHS |
| Diameter: | - |
| Length: | 3.2 mm |
| Product Type: | Ceramic Capacitors |
| other: | 2500 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Width: | 2.5 mm |
HOTC1210C563K1GACAUTO
Brand:KEMET

EZP-Q60705MTD
Brand:Panasonic

C1812Y333KDRACAUTO
Brand:KEMET

CKC21C153JDGACAUTO
Brand:KEMET

GRT155C81A475ME13J
Brand:Murata Electronics

B43657A5537M057
Brand:EPCOS / TDK

CKC33C563KDGACTU
Brand:KEMET

B32718H5177K000
Brand:EPCOS / TDK

C0805C102M1GACAUTO
Brand:KEMET

GRM0115C1E121JE01L
Brand:Murata Electronics
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






