Manufacturer No:ALH82A820CB550
Manufacturer:KEMET
Type:Electrolytic Capacitors
Description:Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 550 Volt 82 uF 105C
RFQ

CLOSE
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer: | KEMET |
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In |
| RoHS: | Details |
| Product: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Termination Style: | Snap In |
| Capacitance: | 82 uF |
| Voltage Rating DC: | 550 VDC |
| Tolerance: | 20 % |
| ESR: | 1.584 Ohms |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
| Number of Pins: | 2 Pin |
| Diameter: | 30 mm |
| Length: | 30 mm |
| Life: | 3000 Hours |
| Ripple Current: | 2.95 A |
| Series: | ALH82 |
| Packaging: | Bulk |
| Brand: | KEMET |
| Leakage Current: | 6 mA |
| Product Type: | Electrolytic Capacitors |
| other: | 160 |
| Subcategory: | Capacitors |
| Test Frequency: | 100 Hz |
| Type: | Snap-In Aluminum Electrolytic Capacitor |
HOT
EZP-Q60126MTD
Brand:Panasonic

875575957003
Brand:Wurth Elektronik

GCM32ED70J476KE02K
Brand:Murata Electronics

B25690A0387K901
Brand:EPCOS / TDK

B25690A3107K003
Brand:EPCOS / TDK

870575773001
Brand:Wurth Elektronik

C2220C333KDGACAUTO
Brand:KEMET

CKC33C563JDGACAUTO
Brand:KEMET

875585857006
Brand:Wurth Elektronik
KAF32LR71H475KL
Brand:KYOCERA AVX
Hong Kong: 852-26713361
Shen Zhen: 0755-21913499
Email:sales@sanxi-pro.com






